Fórum

[mingleforum]

13 Responses to Fórum

  1. servo szerint:

    Sziasztok!
    Tudnátok segíteni? LinuxCNC-t szeretnék feltenni 12.04-es vagy 14.04-es Ubuntu-ra.
    Letudnátok írni, hogy hogyan kell csinálni. Köszönöm!

  2. Anonymus szerint:

    Üdv! Itthon építettem egy kis cnc-t próbaképpen, hogy későbbiekben a nagyobbnál ne legyenek gondok. LinuxCNC – vel szeretném életre kelteni de előbb az ubuntut kell életre keltenem. Virtualboxal szeretném feltenni az ubuntut és úgy futtatni a linuxcnc-t. A Linusxcnc oldalán olvastam hogy vannak ubuntu verziók amiken nem fut vagy valami ilyesmi. Az ubuntu honlapján a 13 és 14 es verziószámú ubi van fent. Ha ezt leszedem és arra felpakolom windows alá virtualboxba és arra a linuxcnc-t akkor ez így működőképes ötlet szerintetek?

  3. Csike szerint:

    Sziasztok

    Segítség béna vagyok
    Egy intel D525MW alaplapnál hogy lehet belépni a bios-ba hiába nyomom a F2, tovább meggy és betölti a linuxot.

    Üdv Laci

    • admin szerint:

      Szia!

      Próbáld meg PS/2 billentyűvel, mert lehet, hogy az USB billentyűzetet nem látja egy BIOS beállítás miatt.

      üdv.
      János

    • gyugyusz szerint:

      Talán a “Delete” gomb is célravezető lehet…

  4. mrmarkbauer szerint:

    Sziasztok !

    Üdvözlök mindenkit a fórumon (teljesen új tagok vagyok), eddig Mach3-at használtam, de a leírások alapján szívesen váltanék Linuxcnc-re. Ez ügyben kérném a segítségetek / javaslataitokat (teljesen kezdő vagyok EMC terén).

    A következőről lenne szó. Rendelkezem egy NPT250 CNC vezérlésű esztergagéppel (adatlapot magánban tudok küldeni a gépről), melyben elszállt a gyári Siemens 810T-vezérlő és azt szeretném kiváltani. A fő és mellék hajtásokat szívesen megtartanám, mert azok egyenlőre jól működnek. Indramat gyártmányú szinkron motor hajtások vannak a gépben, melyek analóg alapjelet várnak. Működési elvük alapján sebességre szabályoznak, ezért a pozíciót külső körrel kell tartanom, a gépen a golyós orsók végén vannak a pozíciót mérő forgó jeladók, ezek Heidenhain gyártmányúak és differenciális kimenettel rendelkeznek. Amennyire én tudom a Linuxcnc (a Mach3-al ellentétben) kezeli a pozíció visszacsatolást és tényleges interpolációt valósít meg, tehát a pozíció visszacsatolást elvileg meg lehet vele oldani.

    Kérdéseim a következők:
    Hardveres oldalról a MESA 7i80HD (http://www.duzi.cz/shop_cnc/index.php?main_page=product_info&cPath=1_4&products_id=54) “mozgásvezérlő” kártyát gondoltam fővezérlőnek, egy darab 7i33TA (http://www.duzi.cz/shop_cnc/index.php?main_page=product_info&cPath=1_5&products_id=13) az analóg hajtások és enkoderek illesztéséhez és két darab 7i37TA (http://www.duzi.cz/shop_cnc/index.php?main_page=product_info&cPath=1_5&products_id=16) perifériát (utóbbiból sorkapcsos kivitelnek jobban örülnék) a megfelelő számú I/O-eléréshez.
    A “mozgásvezérlő” Ethernet kapcsolattal kommunikál a Linuxcnc-vel. Maga a kommunikáció “plug and play” rendszerű (vagy ahhoz hogy működjön elég keményen bele kell mászni hozzá a Linuxba) ? Egyáltalán ez a fajta összeállítás kivitelezhető ? Maga a pozíció (enkoder) visszacsatolás hogy működik a Linuxcnc-n (főleg a menetvágásra és a főorsó fordulatszám visszacsatolására gondolok pl. ha esik a fordszám változik az előtolás) ? A szánok között is van interpoláció (pl. ha az egyik szán lemarad gömb esztergálásnál, akkor a másik is visszavesz az előtolásból), vagy csak a főorsó és egy adott tengely között ?

    Szoftveres oldalról hogy néz ki az eszterga kezelőfelület (külön van, mint a Mach3-nál vagy ennél nem választották el) ?

    Szívesen veszek minden hozzászólást, azt is ha nem ajánljátok kezdőknek 🙂 Ha valaki szívesen megosztana velem tapasztalatokat/segítségét/dokumentációt nyugodtan keressen.

    Válaszaitokat előre is köszönöm.

    Üdvözlettel:
    Bauer Márk
    mrmarkbauer@gmail.com

    • admin szerint:

      Szia Márk!

      Valószínüleg van a 7i80-nál kisebb kártya is ami teljes mértékben kielégíteni az igényeidet és még anyagilag is jobban jársz. Tudomásom szerint a 7i80 még nem teljesen támogatott termék, egy-két dolog még fejlesztés alatt van. Tudnám javasolni pl. az 5i25 + 7i77 szettet, ez nagyon sok példányban működik LinuxCNC alatt. Érdemes azt is meggondolni, hogy a gyárrtótól Amerikából szerzed-e be vagy van még egy másik európai dealer, a linkek között itt megtalálod.

      Nem lehet “plug&play” -ről beszélni, mert a hardver amit hozzákötsz a rendszeredhez mind más és már lehet, akár apró eltérésekkel is. De ettől még nem kell megijedni.
      Nézd meg például miből áll egy ilyen kisebb kártya alap konfigurációjának beállítása, a Mesa 7i43-ról most került fel két cikk az oldalra. Ha megvan a döntés a hardver ügyében, akkor csak olvasni kell és kérdezni. Szerintem ezen weboldalon van elég informásió ahhoz, hogy elindulj. Biztosan kapsz segítséget vagy itt, vagy akár a Mesa gyár képviselőjétől is lehet kérdezni, nagyon segítőkész.

      A menetesztergálás és a hasonló főorsóval szinkronizált mozgások működnek LinuxCNC alatt.

      A grafikus interfész tekintetében sok közül válogathatsz, a legelterjedtebb az AXIS.
      Itt találsz képernyőképeket, köztük eszterga is van: http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wiki.pl?Screenshots

      Itt pedig egy új fejlesztés a Gmoccapy: http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wiki.pl?Gmoccapy#LATHE_specific_section
      De ezeken kívül is több van még. Majdnem mindegyik szabadon konfigurálható, bővíthető.

      Remélem sikerült pár dologban segíteni, ha valami nem világos csak kérdezz nyugodtan.

      Üdv:
      János

  5. Zoltán szerint:

    Sziasztok. Megint a segítségeteket kérem.
    Átolvastam az .INI mintafájl konfigurálást és ki is próbáltam a módosításokat de nem volt sikerélményem.
    Ha valamit átírok, módosítok az .ini filében a következő indulásnál nem indul el az EMC2
    Hibajelzést küld valami angol szöveget és csak akkor tudom elindítani ha az előzőleg módosított adatokat visszaírom az eredetire.
    Próbáltam az EMC2 alatt és más editorral is a módosításokat az eredmény ugyan az a hibajelzés, és nem lehet az EMC2 elindítani.
    Üdv:Kiss Zoltán

  6. admin szerint:

    Szia Zoli!

    Üdvözöllek a LinuxCNC táborban!
    A lézer gépet állítsd be mintha 3 tengelyes lenne (gondolom a StepConf Wizard-al csináltad) és egyszerűen hagyd ki a Z tengelyt, azt nem kell beállítani. És persze vedd ki a referencia keresésből is! A lézer kapcsoló jelét pedig vezérelheted valamelyik M-kóddal (M3/M5/M64)

    Ha regisztrálsz az oldalra akkor nyithatsz topikot és egyszerűbb lesz a kommunikáció is. Nem kell engedélyeztetni a hozzászólást, stb.

    Üdv:
    James

    • kisscnc szerint:

      Köszönöm válaszod.

    • Zoltán szerint:

      Szia James.
      Igen a StepConf Wizard-al csináltam, lehet mással is?
      Megpróbáltam Z nélkül de nem enged továbblépni ha a Z nincs kitöltve.
      A referencia keresésre a Parallel Port Setap-nál ne irjak Z home-nak semmit? Erre gondoltál?

      Üdv:Kiss Zoltán

    • admin szerint:

      Szia!

      Kezdőként a StepConf lesz a nyerő. Töltsd ki a Z adatait bárhogy, nem fontos hogy mert úgysem használod. Majd ha akarod akkor később kézzel eltakarítod a config fájlból (.INI).
      Olvasd át az INI mintafájl leírását!

      http://linuxcnc.hu/ini-mintafajl-leiras/

      [TRAJ]
      #+ Gépspecifikus beállítások
      # Tengelyek száma
      AXES = 3

      # COORDINATES = X Y Z A B C
      # A G-kódból vezérelni kívánt koordináták felsorolása
      COORDINATES = X Y Z

      Ez kell az adott tengelyen, ahhoz, hogy ne legyen ref. felvétel:
      "HOME_SEQUENCE = -1"

  7. kisscnc szerint:

    Sziasztok.
    Segítségeteket kérem
    Áttértem az EMC2-re a Mach 3-ról.
    A marógépemet sikerült konfigurálni minden gond nélkül, de a lézer plotterrel gondjaim vannak.
    Nincs lehetőség csak X-Y mozgású gépet konfigurálni, és a lézernek egy kapcsoló jelet ? (nincs Z tengelyem)
    Hogyan tudnám megoldani. Még nagyon kezdő vagyok a Linuxal.
    Üdv:Kiss Zoltán

Vélemény, hozzászólás?