Nemrég feltettem az NGCGUI dokumentációját, ami sok-sok technikai részletet tartalmaz, talán túl sokat is azok számára akik gyorsan bele akarnak csapni a közepébe és nem órákat tölteni a dokumentáció olvasásával. Számukra jól jöhet a mai cikk. Pár egyszerű lépésben bemutatom, hogyan lehet villámgyorsan beállítani az NGCGUI környezetet.
Fontos megjegyzeni, hogy az NGCGUI csak a 2.5-ös vagy újabb LinuxCNC-vel működik. A 2.4-es LinuxCNC-re is fel lehet tenni, de egy kicsit macerásabb, és egyébként is a 2.5 már régóta kijött, így sokan már azt használják.
Mivel az eszterga tulajdonosok mindig panaszkodnak, hogy az ő gépükhöz nincs elég leírás, a mostani beállítást az esztergára mutatom be.
Első lépésként indítsuk el menüből a LinuxCNC-t és válasszuk ki a “Sample Configuration” alatt a “sim” (szimulációs konfigurációk) alatt az “ngcgui_lathe” konfigot! (Eszterga angolul: lathe)
Ekkor a konfiguráció választó program felajánlja a mintafájlok bemásolását a saját “home” könyvtárunkba. És ez az egész beállítás lényege, a minta konfigban benne van minden, mi azt pár mozdulattal átmásoljuk a meglévő INI fájlba és kész is a műtét.
Ha kész a másolás akkor erről kaponk egy értesítést is, ebben látszik pontosan hova másolta a konfigot a gép.
Ha valaki csak “elméletben” akar esztergálni és NGCGUI szubrutinokat tesztelni, akkor itt számára vége is a beállításoknak, ugyanis elindul a szimulált LinuxCNC eszterga és minden kész.
Ha azonban a meglévő és működő eszterga konfigurációnkat szeretnénk kibővíteni az NGCGUI-val akkor még egy-két lépés hátravan. Kilépünk a LinuxCNC-ből és megnyitunk egy terminál ablakot és a a gedit szövegszerkesztővel a minta konfigurációból átmásoljuk a lényegi részeket.
Az előbbiekben a saját könyvtárunkba másolt mintakonfig szerkesztése:
gedit /home/bj/linuxcnc/configs/sim/axis/lathe.ini
Tehát most meg van nyitva az a fájl amiből másolunk és meg kell nyitni a működő gépünk INI állományát, amibe átmásoljuk a szükséges részeket. Tehát a már meglévő fájl mellett, ha megnyitjuk az INI fájlt akkor az egy másik fülön fog látszani. Ez így sokkal bonyolultabban hangzik mint a valóságban, szval nem kell megijedni! :). A működő INI fájlunk valahol a /home/usernevem/linuxcnc/configs/ alatti mappákban található. A szövegszerkesztőben látjuk a minatállomány tartalmát. Nekünk csak a két pirossal bekeretezett rész kell az egészből.
A két szövegszerkesztő fül között egyszerűen CTRL-C, CTRL-V billenytűkkel bemásoljuk a két pirossal bekarikázott részt. FONTOS!!!: A SUBROUTINE_PATH és az USER_M_PATH soroknak az [RS274NGC] szekcióba kell másolni, szóval nem akárhová az INI fájlba!!!. Ugyanígy az alsó piros keretben levő sorokat a [DISPLAY] szekcióba kell tenni, célszerűen annak a legelejére.
Elmentjük az így kibővített INI fájlunkat és kész is vagyunk.
Próbáltam elég részletesen leírni az szükséges lépéseket, de ha kérdésed van akkor tedd fel bátran!
BÚÉK!
Ngcgui szubrutinok esztergára, http://gnipsel.com/shop/hardinge/hardinge.xhtml
Szia Lajos!
Igen, ismerem ezeket. Én arra gondoltam, hogy szépen egyesével elkezdenénk feldolgozni az itt levő szubrutinokat: Lefordítom a szöveget, aki tudja leteszteli, feltöltjük a szükséges megjegyzésekkel, esetleg készítünk hozzá magyarázó kis képeket és előrhetőek lesznek mindenki számára.
Javaslatok, ötletek?
Üdv:
James